Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε της Σιγκάλ μέσα στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” με 101-84.

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καλύτερη μέσα στο γήπεδο, και η νίκη της ήταν απόλυτα δίκαιη. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην Ευρώπη, ενώ ακολουθούν τρεις ακόμα αγώνες, με την Αστάνα (εντός έδρας), με την Ενέρτζια (εκτός έδρας) και με την Σιγκάλ (εκτός έδρας). Κορυφαίος του αγώνα ο Μακφάντεν της ΑΕΚ, που πέτυχε συνολικά 28 πόντους, έχοντας οκτώ τρίποντα.

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ, δείχνοντας από νωρίς ότι ήθελε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Μπορεί η ομάδα που πέτυχε τους πρώτους δύο πόντους να ήταν η Σιγκάλ, όμως στην πορεία η ομάδα της Λάρνακας με ένα σερί 11 πόντων έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 28-19 υπέρ της.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στο γήπεδο, και όχι μόνο διατήρησε την διαφορά της από την Σιγκάλ, αλλά την αύξησε. Μάλιστα κατάφερε στο  17:34 της αναμέτρησης να πάρει προβάδισμα είκοσι πόντων, με το σκορ να είναι στο 55-35 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Ωστόσο οι Σιγκάλ με ένα σερί έξι πόντων, ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 55-41, υπέρ της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καλύτερη μέσα στο παρκέ και να παίζει καλύτερα, και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 23:00 της αναμέτρησης μάλιστα έφτασε στο 65-43, δημιουργώντας διαφορά 22 πόντων, για πρώτη φορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Το συγκρότημα του Γιώργου Κετσελίδη έδειξε ότι είχε την απαραίτητη συγκέντρωση, αμυντικά και επιθετικά, καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε στο 26:30 με την ΑΕΚ να προηγείται πλέον με 75-50. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους “κιτρινοπράσινους” να είναι μπροστά στο σκορ με 78-58.

Στην τελευταία περίοδο η Σιγκάλ μπήκε πιο δυνατά, με σκοπό να παλέψει για να προσπαθήσει να πετύχει την ανατροπή του σκορ. Ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα σερί οκτώ πόντων, μειώνοντας την διαφορά σε 78-66. Η ΑΕΚ στην πορεία ανέβηκε, πετυχαίνοντας κάποιους πόντους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 35:27 να μειώσουν στους δέκα πόντους, κάνοντας το 85-75. Οι Λαρνακείς διαχειρίστηκαν σωστά όμως την πίεση από την ομάδα του Κοσόβου, καταφέρνοντας να αυξήσουν εκ νέου την διαφορά στους δεκαπέντε πόντους, φτάνοντας στο 90-75, 3:24 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε στο τέλος την μεγάλη νίκη με σκορ 101-84.