MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Sponsored by quadcore

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που νίκησε μέσα στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 80-63. Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και δίκαια πήραν την νίκη. Αρκετά καλή ήταν επίσης η Ένωση, όπου ανά διαστήματα είχε εξαιρετική εικόνα στο γήπεδο. Καλύτεροι παίκτες της αναμέτρησης ήταν οι Τρισόκκας και Μακφάντεν που πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ ένα πιο λίγο πέτυχε ο Μπρέζετς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Και οι δύο ομάδες έπαιζαν καλά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια ομάδα να ξεφεύγει. Μάλιστα στο 7:28 του αγώνα το σκορ ήταν στο 13-13. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα εξαιρετικό Μπρέζετς που πέτυχε έξι πόντους, σε συνδυασμό με δύο πόντους του Τρισόκκα, οκτώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 21-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και της δεύτερης περιόδου. Η Ένωση ήθελε να μειώσει την διαφορά οκτώ πόντων που δημιουργήθηκε προηγουμένως, όμως η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλή, με αποτέλεσμα να κρατάει την διαφορά του σκορ. Οι “βυσσινί” μείωσαν σε 27-20 στο 15:02, ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας δεν άφησε την διαφορά να μειωθεί περαιτέρω, αλλά την αύξησαν. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 43-27.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στην τρίτη περίοδο, και από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ είχε υπέρ της την διαφορά στο σκορ, και προσπαθούσε να την διατηρήσει για να μην κινδυνέψει. Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου προσπαθούσε να παίξει πιο επιθετικά ώστε να μειώσει στο σκορ. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 62-48.

Καλύτερα μπήκε στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ όπου από την αρχή πέτυχε κάποιους σημαντικούς πόντους, αυξάνοντας την διαφορά στο σκορ. Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Η ομάδα της Λάρνακας έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ, καταφέρνοντας να πάρει εύκολα την νίκη με 80-63.