Στο Final Four η ΕΘΑ

Η ΕΘΑ επικράτησε του ΑΠΟΠ με 83-60 σε αγώνα που έγινε στο στάδιο «Αφροδίτη» στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, εξασφαλίζοντας το δεύτερο εισιτήριο για το Final Four της διοργάνωσης. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη πρόκριση. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μάλκομ Μπρουκς (20 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Τζέρεμι Χόλλιμον (19 πόντοι, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Τρέβις Γουίτσε (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Πέτρος Παπάμιχαηλ που σημείωσε 11 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με τρίποντο του Άμπραμς μπήκε στην αναμέτρηση ο ΑΠΟΠ, ενώ μέχρι το 2:30 οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (5-2). Στα επόμενα τρία λεπτά η ΕΘΑ ήταν ανεβασμένη, σημειώνοντας επτά πόντους (από τρεις ο Μπρούκς-Γούντς, ένα ο Μάρτιν), ενώ δέχθηκε δύο πόντους από τον Πάπε, με το σκορ να πηγαίνει στο 9-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. Έπειτα ο ΑΠΟΠ απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μάρτιν, δύο ο Άμπρας), παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 12-9, στο 7΄. Στο επόμενο τρίλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν δέκα σερί πόντους (οκτώ ο Γουίτσε, δύο ο Μάρτιν) φέρνοντας το σκορ στο 19-12.

Ο ΑΠΟΠ μείωσε νωρίς στο Β’ δεκάλεπτο με δύο βολές του Μάρτιν (19-14) για να απαντήσει ο Πέτρος Παπάμιχαηλ με τρίποντο, φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ (22-14). Έπειτα οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους έως το 12:10, με το σκορ να πάει στο 26-18), ενώ στα επόμενα τρία λεπτά η ΕΘΑ αύξησε την διαφορά στους δέκα (30-20). Μέχρι το 19’ η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από πέντε πόντους (35-25). Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 37-28.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με το σκορ να πηγαίνει στο 42-32 μέχρι το 22’. Έπειτα η ΕΘΑ σημείωσε επτά πόντους (πέντε ο Μπρούκς, δύο ο Γουίτσε), παίρνοντας προβάδισμα με δεκαεπτά πόντους διαφορά (49-32). Ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και απάντησε με επτά πόντους (πέντε ο Μάρτινς, δύο ο Γουίνγκινς) μειώνοντας εκ νέου στους δέκα (49-39), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να φέρνουν το σκορ στο 55-41 έως το 27:30. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 57-46 υπέρ της ΕΘΑ, η οποία πέτυχε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Παπάμιχαηλ, δύο ο Χόλλιμον) μέχρι το τέλος της περιόδου και πήρε προβάδισμα με 62-46.

Με δεκαπέντε σερί πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ (οκτώ ο Χόλλιμον, τέσσερις ο Γουίτσε, τρίποντο ο Παπάμιχαηλ), οδηγώντας το σκορ στο 78-46 μέχρι το 34:30. Έπειτα οι γηπεδούχοι μείωσαν με τέσσερις πόντους από τους Μάρτιν και Άμπραμς (78-50), με την ΕΘΑ να απαντάει με τρεις πόντους του Χόλλιμον στο 36:30, κάνοντας το 81-50. Μέχρι το 38’ το σκορ ήταν στο 83-54 ενώ με το τέλος του αγώνα η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη πήρε την νίκη με τελικό σκορ 83-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-37, 46-62, 60-83