Στο τελικό η ΑΕΚ, προβάδισμα για ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Κεραυνό

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, αφού επικράτησε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι του Απόλλωνα με 97-53. Η ομάδα της Λάρνακας σε ολόκληρη την αναμέτρηση και πήρε μία δίκαιη νίκη. Στον τελικό η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Κεραυνός-ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τάιρελ Ντουρέν με 19 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Αν και ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2 μετά από δυόμιση λεπτά, η συνέχεια άνηκε στην Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε στροφές και σημειώνοντας δεκαπέντε πόντους πήρε προβάδισμα με 17-5, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “κιτρινοπράσινοι” συνέχισαν να είναι καλύτεροι μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με το τέλος της πρώτης περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 24-13.

Με τον ίδιο τρόπο συνέχισε στο παιχνίδι η ΑΕΚ και στην δεύτερη περίοδο, φέρνοντας το σκορ στο 32-16, μετά από δύο λεπτά. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει, με αποτέλεσμα να φέρει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους 21 πόντους (39-18) μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Η υπεροχή της ΑΕΚ έφερε το σκορ στο 47-28 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είχε σημειώσει 14 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις τρεις, με την διαφορά στο σκορ να φθάνει τους τριάντα πόντους (61-31). Η ομάδα της Λάρνακας για ακόμα ένα δεκάλεπτο ήταν κυρίαρχη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας όχι απλώς να διατηρήσει την διαφορά που την χώριζε από τον Απόλλωνα, αλλά να την αυξήσει. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Λαρνακείς να προηγούνται με 76-41.

Χωρίς διαφορές συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα της Λάρνακας είχε δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ από τα προηγούμενα λεπτά, και ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει κάτι στον αγώνα. Μέχρι το 35:00 του αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 82-47, ενώ με την λήξη του αγώνα το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 97-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 47-28, 76-41, 97-53

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)

Παλάλας 10 (2), Ντουρέν 19 (4), Μπρέζετς 12, Πέτροβιτς 7 (1), Μακφάντεν 15 (4), Στυλιανού 6, Γκαρσία 5, Τρισόκκας 5, Μπόουμαν 12 (2), Παντελή 6 (2).

Απόλλωνας (Παναγιώτης Γιανναράς)

Κυριάκου, Γρίβας, Γεωργίου 5, Άπολμπι 7 (1), Μακρέι 13 (2), Μπράσγουελ 6 (1), Πιττάκας 2, Βιράρτη 5 (1), Στρόουμπριτζ 7 (1), Πέτγουεϊ 6, Χατζηβασιλείου 2, Χριστοφίδης.

Ο ΑΠΟΕΛ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΒΟΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε του αγώνα που έγινε στον Στρόβολο, μεταξύ του Κεραυνού και του ΑΠΟΕΛ, με τους “γαλαζοκίτρινους” να φεύγουν με την νίκη με 79-77, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στην σειρά των αγώνων για την ημιτελική φάση. Ο Στυλιανού ισοφάρισε σε 77-77 για τον Κεραυνό με τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, όμως ο Εζιουκβού έδωσε την νίκη στον ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, μετά από ασσίστ του Σιζόπουλου. Ο τρίτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (15/4) στο Λευκόθεο, και εάν ο ΑΠΟΕΛ επικρατήσει τότε θα προκριθεί στην τελική φάση για να αντιμετωπίσει την Πετρολίνα ΑΕΚ. Ο Κεραυνός από την άλλη θα προσπαθήσει να σπάσει την έδρα των “γαλαζοκιτρίνων”, για μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση σε πέμπτο αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Καλίστους Εζιουκβού, που πέραν από το νικητήριο δίποντο, πέτυχε συνολικά 28 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, Ανδρέας Σιζόπουλος, που σημείωσε 16 πόντους (4 τρίποντα, 3 ασσίστ).

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών ήταν μπροστά στο σκορ με 5-2. Στην συνέχεια ο Σιζόπουλος μείωσε με λέι απ σε 5-4, όμως ο Ομπράιεν με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τέσσερις (8-4). Οι “γαλαζοκίτιρνοι” ανέβασαν στροφές και με τέσσερις πόντους του Εζιουκβού ισοφάρισαν σε 8-8, ενώ ο αγώνας παρέμεινε ισόπαλος μέχρι τα μισά της περιόδου (10-10). Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί στο σκορ με 15-12, με τον Ρος να μειώνει με δίποντο σε 15-14 στην συνέχεια. Ο Κεραυνός έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (17-17) στο 7:30 του αγώνα. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 21-21.

Πιο καλά πατούσε μέσα στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ, στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε προβάδισμα με 27-23 μέχρι το 11:30 του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το πέμπτο λεπτό της περιόδου (29-28). Στην συνέχεια ο Στυλιανού με τρίποντο και ο Ομπράιεν με δίποντο έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στον Κεραυνό με τέσσερις πόντους διαφορά (33-29). Ο Εζιουκβού πήρε από το χέρι την ομάδα του και με πέντε δικούς του πόντους έδωσε νέο προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 34-33, τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με το σκορ να φθάνει στο 40-39.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με τέσσερις πόντους από τον Εζιουκβού και δύο τρίποντα από τους Σιζόπουλο και Παντούρη πήρε προβάδισμα με 49-40. Ο Κεραυνός μείωσε στην συνέχεια, έπειτα από τρεις πόντους του Ομπράιεν, δύο του Ρος και ένα του Στυλιανού, με το σκορ να φθάνει στο 49-46. Οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μικρές στην συνέχεια, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 52-51 στο 26:30 του αγώνα. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν μπροστά στο σκορ με 59-57.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ, διατηρώντας πολύ μικρές τις διαφορές. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 64-63. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν συναρπαστική, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να παραμένει πολύ μικρή σε όλη την διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ για να φύγουν με την πολυπόθητη νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 77-74 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, όμως ο Στυλιανού ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ήταν εύστοχος σε τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 77-77. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε γρήγορα, έπειτα από τάιμ άουτ, με τον Σιζόπουλο να δίνει στον Εζιουκβού, που με λέι απ έκανε το 79-77 και έδωσε την νίκη στον ΑΠΟΕΛ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-39, 57-59, 77-79