Ξέρανε με τριάρα τη Σκωτία το Καζακστάν (ΔΡΑΣΗ στον όμιλο της Κύπρου)

«Μπαμ» με το καλημέρα στα προκριματικά του Euro 2020, με το Καζακστάν να παίρνει σημαντική νίκη στην Αστάνα απέναντι στη Σκωτία με 3-0.

Έκπληξη στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2020, με το ανανεωμένο Καζακστάν να παίρνει σπουδαία νίκη με 3-0 κόντρα στην Σκωτία του Άλεξ Μακλίς.

Μπορεί οι Σκωτσέζοι, που μάλιστα τα είχαν πάει εξαιρετικά στο πρόσφατο Nations League, να ήταν το φαβορί, αλλά απόντος του αρχηγού τους, Άντι Ρόμπερτσον, οι Καζάκοι δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο και πήραν τα ηνία του ματς από το ξεκίνημα, βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Περτσούκ άνοιξε τον λογαριασμό, ενώ με τη συμπλήρωση 10′ ο Βορογκόφσκι διπλασίασε τα τέρματα των Καζάκων που είχαν θέσει τις βάσεις για ένα μεγάλο «τρίποντο».

Με το ξεκίνημα μάλιστα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, όταν ο Ζαϊνουτίνοφ στο 51ο λεπτό μετέτρεψε σε γκολ την ασίστ του Σουγιουμπάγεφ.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Νεποχόντοβ, Μαλί, Ποστνίκοβ, Γερλάνοβ (81’ Αχμέντοβ), Πέρτσουκ, Κουάτ, Βορογκόβσκι, Μουρταζάιεβ (68’ Τούρισμπεκ), Σουγιουμπάιεβ, Μέρκελ, Ζαϊνουτντίνοβ (84’ Μουζίκοβ).

ΣΚΩΤΙΑ: Μπέιν, Πάλμερ, Σίνι, ΜακΓκίν (70’ ΜακΤόμινεϊ), Μπέιτς, ΜακΚένα, Φόρεστ (81’ ΜακΝάλτι), Μπερκ, Άρμστρονγκ, ΜακΜπέρνι (61’ Ράσελ), ΜακΓκρέγκορ

πηγή: sport-fm.gr