Πελώρια δεκάρα για την ΜΕΑΠ, τρίποντο με ανατροπή για Άρη

Με επτά αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας το Διγενή Ορόκλινης με 4-1, ενώ ο Οθέλλος Αθηαίνου στην έξοδο του στη Δερύνεια έφερε ισοπαλία 2-2 με την τοπική Αναγέννηση.

Εντυπωσιακό το 10-1 που πέτυχε η ΜΕΑΠ σε βάρος του ΘΟΪ Λακατάμιας.

Στη βαθμολογία προηγείται ο Ολυμπιακός με 51 βαθμούς και ακολουθούν: Εθνικός Άχνας 46, Άρης 46, Οθέλλος Αθηαίνου 42 βαθμοί.

Σε εκκρεμότητα ο αγώνας του Εθνικού Άχνας με τον Οθέλλο Αθηαίνου που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 6 Μαρτίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η εξέλιξη των αναμετρήσεων…

ΜΕΑΠ – ΘΟΪ Λακατάμιας 10-1
10′ Γκολ για την ΜΕΑΠ με πλασέ του Πέππου.
13′ Γκολ για το ΘΟΪ που ισοφαρίζει με κεφαλιά του Γαβριηλίδη.
17′ Γκολ για την ΜΕΑΠ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Νικόλα Πέππου. Το πέναλτι δόθηκε για ανατροπή του Σιαπανή.
25′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Χατ τρικ για τον Νικόλα Πέππο (οκτώ τέρματα φέτος) που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Δημητρίου και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
29′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΘΟΪ, πάσα από τον Πέππο στον Σιαπανή που με πλασέ έγραψε το 4-1.
32′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Νέα ολιγορία και λάθος στην άμυνα του ΘΟΪ, ο Νικόλας Πέππος με τέταρτο προσωπικό γκολ και ένατο φέτος πετυχαίνει το 5-1.
45+2′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Με πλασέ εντός περιοχής ο Πάνος Δημητρίου πετυχαίνει το έκτο γκολ των γηπεδούχων.
53′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Ο Δημητρίου σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και γράφει το 7-1.
60′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Ο Ρένος Ηροδότου με σουτ εκτός περιοχής σκοράρει και άλλο γκολ για την ΜΕΑΠ.
62′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Ο Μιχάλης Κλαρκ με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή πετυχαίνει το ένατο γκολ.
68′ Γκολ για την ΜΕΑΠ. Μπαλιά του Κλαρκ στον Σιαπανή που σκοράρει εύκολα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Διγενής Ορόκλινης – Άρης 1-4
15′ Γκολ για τον Διγενή. Σέντρα του Βελκόφ στον Πιτσιλλίδη που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σπόλιαριτς.
45+2′ Με δέκα παίκτες ο Διγενής. Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Άντερσον για μαρκάρισμα στον Μαραγκουδάκη ως τελευταίος παίκτης.
55′ Γκολ για τον Άρη. Ο Ευγένιος Κυριάκου με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε τον αγώνα.
62′ Γκολ για τον Άρη. Με δυνατό μακρινό σουτ ο Χατζηπασχάλης έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
71′ Γκολ για τον Άρη. Ο Κύπρου με ατομική ενέργεια και σουτ σημείωσε το 1-3.
90′ Γκολ για τον Άρη. Ο Μαραγκουδάκης με διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναγέννηση Δερύνειας – Οθέλλος Αθηαίνου 2-2
30′ Γκολ για την Αναγέννηση. Τραγικό λάθος από τον Ρομέρο που έκανε άστοχη έξοδο στην σέντρα του Βλασσόπουλου, και ο Βέλσεμ με κοντή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
36′ Γκολ για την Αναγέννηση. Ο Κυριάκου στην προσπάθεια να απομακρύνει σέντρα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
47′ Γκολ για τον Οθέλλο. Ο Σολάρι με κοντινό σουτ μείωσε το σκορ του αγώνα.
60′ Γκολ για τον Οθέλλο. Ισοφαρίζει ο Τσίτας για τους φιλοξενούμενους με δυνατό σουτ.
68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Σολάρι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μάστρου που όμως απέκρουσε το πλασέ.

Ομόνοια Αραδίππου – ΑΣΙΛ Λύσης 3-0
6′ Γκολ για την Ομόνοια Αραδίππου με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Αντώνη Παναγή. Η ανατροπή έγινε στον Δημήτρη Χαραλάμπους.
25′ Μετά το γκολ ανέλαβε την πρωτοβουλία ο ΑΣΙΛ, δίχως να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία μπροστα στην εστία του Ταουντούλ.
45+1′ Γκολ για την Ομόνοια Αραδίππου με δεύτερο εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Αντώνη Παναγή. Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Πελαγία.
66′ Γκολ για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ούρος σκόραρε με ωραία ενέργεια και πλασέ στην κλειστή γωνία του Χατζηφραγκίσκου.

Αγία Νάπα – ΠΑΕΕΚ 3-2
(30΄ Φέλιξ (αυτ.), 50΄ Πάβελ, 55΄ Ζαννέτου/ 37΄ Νάντο, 69΄ Χατζητοφής)

Ονήσιλος Σωτήρας – Ακρίτας Χλώρακας 1-1
(12΄ Αμεσάν (πεν.)/6΄ Μακρής)

ΑΕΖ Ζακακίου – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 2-0
15′ Παιχνίδι κέντρου με εναλασσόμενη υπεροχή.
35′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Ντιέγκο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πιερή, όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας απέκρουσε την μπάλα.
55′ Πιο επιθετικά αγωνίζεται η ΑΕΖ στο δεύτερο ημίχρονο.
62′ Γκολ για την ΑΕΖ. Με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι ο Πούλπο Γκονζάλες, έπειτα από σέντρα του Παστελλή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πιερή.
70′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα, με τον Μασίνουα να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι με κεφαλιά.
85′ Γκολ. Ο Ελευθερίου διπλασιάζει το σκορ για τους γηπεδούχους.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006