Διπλό στην Πάφο ο Ερμής!

Καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ερμής, κατάφερε να φύγει από την Πάφο με το τρίποντο, επικρατώντας με 0-1 και να ανοίξει ακόμη περισσότερο την απόσταση από τις πιο κάτω θέσεις.

Στο 57ο λεπτό ο Αρτάμπε άνοιξε το σκορ για τον Ερμή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνιουκ. Ο Ερμής είναι πλέον στους 33 βαθμούς, ενώ η Πάφος έμεινε στους 29΄.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Ερμής ήταν καλύτερος από την Πάφο όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του με κάποιο γκολ. ‘Εχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Εμεγκάρα και τον Μοντέιρο (κεφαλιά), όμως ο Κόπριβετς έκανε πολύ καλό πρώτο μέρος και ανέκοψε κάθε προσπάθεια των ”φτεροπόδαρων”. Στο 29ο λεπτό, η Πάφος ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μπάουμαν όμως η επαναληπτική προβολή δεν έδειξε κάτι το αντικανονικό.

Β’ ημίχρονο

Ίδιο και το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, με τον Ερμή να κυνηγάει περισσότερο το γκολ και να το βρίσκει στο 57ο λεπτό με τον Αρτάμπε. Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνιουκ, ο Αρτάμπε έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόπριβετς που παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Η Πάφος στην συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση (12 κόρνερ) όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αραπαντζή σε 2-3 περιπτώσεις. Ούτε ο Ρόγκουλιτς κατάφερε στο 87ο λεπτό να τον νικήσει, αφού το δυνατό του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι.

Προς το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ερμής πήρε σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Κομπανί, Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα (46΄ Γιαγκουδάκης), Μοστέφα (74΄ Σταύρου), Ρόγκουλιτς, Φυλακτού, Μπρουλς, Μπεριγκό (53΄ Ντεούλ), Σικόρσκι

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Κυπριανού, Τσίνα (74΄ Ψάλτης), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Μαρτίνιουκ (80΄ Κωνσταντίνου), Ράντου, Μπάουμαν, Μοντέιρο, Εμεγκάρα, Τσούμου (84΄ Θεοδώρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού, Κόπριβετς / Μοντέιρο, Μπάουμαν