MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Άνετα η Ρόμα, παράταση ο Λοπετέγκι

Sponsored by quadcore

Αγχωτική νίκη (2-1) για τη Ρεάλ στο ”Μπερναμπέου”, η Ρόμα δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ενώ ο Άγιαξ “λύγισε” στο 90’+2′ την Μπενφίκα και τον Βλαχοδήμο.

ΕΥΚΟΛΑ Η ΣΙΤΙ ΣΤΟ ΧΑΡΚΟΒΟ, “ΣΟΚ” ΣΤΟ 90’+2′ ΓΙΑ ΛΙΟΝ

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν συνάντησε αντίσταση από τη Σαχτάρ στο Χάρκοβο κι έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που νικά την ομάδα του Ντόνετσκ επί ουκρανικού εδάφους. Ο Νταβίδ Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους “πολίτες” με τη συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς κι ο Αϊμερίκ Λαπόρτ διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας από το Μάντσεστερ ύστερα από πέντε λεπτά.

Σε εκείνο ουσιαστικά το χρονικό σημείο “κλείδωσε” η νίκη της ομάδας του Γκουαρδιόλα, ο οποίος πέρασε τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 69ο λεπτό κι ο Πορτογάλος ύστερα από δύο λεπτά (71′) σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-3).

Φανταστικό ματς διεξήχθη στη Γερμανία. Ο Μπερτράν Τραορέ άνοιξε το σκορ στο 27′ για τη Λιόν, αλλά η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε με τον Κράμαριτς στο 33′ και πήρε προβάδισμα με τον ίδιον παίκτη στο 47ο λεπτό.

Οι “γκον” ισοφάρισαν με τον Εντομπελέ στο 59ο λεπτό και πήραν ξανά προβάδισμα στο 67ο. Η Χόφενχαϊμ δεν είχε “πει” την τελευταία της λέξη. Την είπε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζοέλιντον. Έξι γκολ, αλλά χωρίς νικητή. Σίτι και Λιόν έχουν το προβάδισμα, για πρόκριση.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 6ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Σαχτάρ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (30′ Νταβίδ Σίλβα, 35′ Λαπόρτ, 71′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Χόφενχαϊμ – Λιόν 3-3 (33′, 47′ Κράμαριτς, 90’+2′ Ζοέλιντον / 27′ Μπερτράν Τραορέ, 59′ Εντομπελέ, 67′ Ντεπάι)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μάντσεστερ Σίτι 6

2. Λιόν 5

3. Χόφενχαϊμ 2

4. Σαχτάρ 2

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πιάτοβ, Κρίβτσοβ, Στεπανένκο, Ζούνιορ Μοράες, Ματβιγένκο, Γουέλινγκτον, Μαϊκόν, Ισμαΐλι, Ρακίτσκι, Κοβαλένκο, Φερνάντο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Στέρλινγκ, Λαπόρτ, Ντε Μπράινε, Νταβίντ Σίλβα, Μεντί, Φερναντίνιο, Μαχρέζ, Οταμέντι, Γκαμπριέλ Ζεζούς.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Μπίτσακτσικ, Ντεμιρμπάι, Γκρίλιτς, Σουλτζ, Μπελφοντίλ, Βογκτ, Ακπογκούμα, Κράμαραιτς, Σαλάι.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Τεριέ, Αουάρ, Τραορέ, Ντεπάι, Μεντί, Τετέ, Εντομπελέ, Τουσάρ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΣΤΟΝ ΛΟΠΕΤΕΓΚΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ “CLASICO”

Επιτέλους νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Κι ανάσα βαθιά για τον τεχνικό της, Τζούλεν Λοπετέγκι. Τουλάχιστον μέχρι το “clasico” (28/10). Οι “μερένγκες” άνοιξαν το σκορ με τον Μπενζεμά στο 11ο λεπτό κι ο Μαρσέλο στο 56ο έκανε το 2-0. Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας αναστατώθηκε όταν ο Χροσόβσκι μείωσε για τη Βικτόρια στο 79ο λεπτό, αλλά η ομάδα από το Πλζεν δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Η Ρόμα δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Με τον Κώστα Μανωλά, οι “τζαλορόσι” άνοιξαν το σκορ με τον Τζέκο στο 30′. Στο 43′ ο ίδιος παίκτης διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας της Ρώμης, η οποία τέλειωσε το ματς στο 50′ με τον Τζενγκίζ Ουντέρ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Ράμος, Νάτσο, Κρόος, Μπενζεμά, Μόντριτς, Μπέιλ, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Λούκας Βάθκεθ, Ίσκο.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Χρούσκα, Χέζντα, Χούμπνικ, Προχάτσκα, Λίμπερσκι, Πετρζέλα, Ρέζνικ, Κρμέντσικ, Χροσόβσκι, Χάβελ, Τσερμάκ.

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Πελεγκρίνι, Τζέκο, Ντε Ρόσι, Ουντέρ, Σαντόν, Φάσιο, Φλορέντσι, Ενζονί, Μανωλάς, Ελ Σααραουί

ΤΣΚΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Πόμαζουν, Μάριο Φερνάντες, Τσερνόβ, Βλάσιτς, Τσαλόβ, Ναμπάμπκιν, Σίγκουρντσον, Μάγκνουσον, Ροντρίγκο Μπεκάο, Αχμέτοβ, Ομπλιάκοβ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 7ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Ρεάλ – Βικτόρια Πλζεν 2-1 (11′ Μπενζεμά, 56′ Μαρσέλο / 79′ Χροσόβσκι)

Ρόμα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0 (30′, 43′ Τζέκο, 50′ Ουντέρ)

1. Ρεάλ 6

2. Ρόμα 6

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4

4. Βικτόρια Πλζεν 1

Ο ΑΓΙΑΞ “ΛΥΓΙΣΕ” ΣΤΟ 90’+2′ ΤΟΝ ΒΛΑΧΟΔΗΜΟ

Η ΑΕΚ παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Μπάγερν και γνώρισε την εντός έδρας ήττα (0-2), τρίτη στα ισάριθμα πρώτα ματς στο Champions League. Λίγο αργότερα, στο Άμστερνταμ, συγκρούστηκαν ο Άγιαξ με την Μπενφίκα.

Ο “Αίαντας” είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς. Ο Έλληνας προσεχώς διεθνής γκολκίπερ των “αετών”, Οδυσσέας Βλαχοδήμος, κρατούσε μέχρι τις καθυστερήσεις το βαθμό για την ομάδα της πορτογαλικής πρωτεύουσας.

Οι επεμβάσεις του ήταν καίριες στις προσπάθειες των Ζιγές (κυρίως) και Ντόλμπεργκ να παραβιάσουν την εστίας του. Νικήθηκε, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μαζραουί με γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Άμστερνταμ και το προβάδισμα για την πρόκριση.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Ντε Λιχτ, Φαν ντε Μπέεκ, Τάντιτς, Μαζραουί, Μπλίντ, Σένε, Ντε Γιονγκ, Ζίγες, Ντόλμπεργκ, Ταφγλιαφίκο

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Σεφέροβιτς, Σάλβιο, Πίτσι, Ράφα Σίλβα, Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Ζέντσον Φερνάντες