«Καθάρισαν» Φέγενορντ και Μάλμε, ζόρια για Ρέιντζερς

Αγκαλιά με την πρόκρισή τους στους ομίλους του Europa League βρίσκονται η Φέγενορντ, η Μάλμε και η Αστανά, που επικράτησαν 3-0 στο γήπεδό τους των Χάποελ Μπερ Σεβά, Μπνέι Γιεχούντα και ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ αντίστοιχα. Η Ρέιντζερς έμεινε στο 0-0 με τη Λέγκια Βαρσοβίας εκτός έδρας, ενώ η Κοπεγχάγη νίκησε 3-1 εντός τη Ρίγα.

Στα υπόλοιπα ματς, η Λουντογκόρετς κόλλησε στο 0-0 με τη Μάριμπορ εντός, ομοίως και η Φερεντσβάρος στο εκτός έδρας με τη Σούντουβα. Η Αραράτ από την Αρμενία έκαμψε την αντίσταση της Ντουντελάνζ, 2-1 εντός έδρας, και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης.

Στο Ρότερνταμ, η Φέγενορντ απέδειξε την ανωτερότητά της «καθαρίζοντας» τη Χάποελ Μπερ Σεβά με 3-0 εντός έδρας. Στο 33’, ο Λάρσον άνοιξε το σκορ, ενώ με δύο γκολ του Φερ στο δεύτερο μέρος (56’, 78’) οι Ολλανδοί έφτασαν στο τελικό 3-0.

Με 3 τέρματα σε 11 λεπτά (36’ Ρόσενμπεργκ, 40’ Μπένγκτσον, 47’ Λεβίτσκι), η Μάλμε ξεκλείδωσε την άμυνα της Μπνέι Γιεχούντα και πάει με «αέρα» (3-0 εντός) την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ.

Στη Δανία, η Κοπεγχάγη τα… χρειάστηκε, αλλά επικράτησε 3-1 εντός της Ρίγα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Φίσερ, όμως οι Λετονοί απάντησαν στο 41’ με τον Κάμες. Στο 62’ ο Σωτηρίου με πέναλτι έγραψε το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις (94’) ήρθε το τελικό 3-1 από τον Ντάραμι. Και στα 90 λεπτά αγωνίστηκε για την ομάδα του Σολμπάκεν ο Ζέκα.

Στη Βαρσοβία, η μαχητική Λέγκια κράτησε στο 0-0 τη Ρέιντζερς του Τζέραρντ, ενώ το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα είχαμε στη Βουλγαρία με τη Μάριμπορ να στέκεται όρθια απέναντι στη Λουντογκόρετς, παρότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 57’.