Το έκανε περίπατο η ΑΕΚ με Απόλλων

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του τρίτου και τελευταίου χρονικά αγώνα για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, επικρατώντας του Απόλλωνα μέσα στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” με 88-57 σε αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Κυριακής (15/1).

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, και διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Βλάντιμιρ Ντάσιτς με 23 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Τόρεϊ Τόμας με 20 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Ισορροπημένα κύλισαν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να προηγείται με τον Πίγκραμ με 2-0, και τον Απόλλωνα να σημειώνει τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Μορίς, ένα ο Πιττάκας) και να κάνει το 4-2. Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέχρι τα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με πέντε πόντους διαφορά (14-9). Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ωστόσο οι Λαρνακείς ήταν ανώτεροι στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 28-16.

Με τέσσερις πόντους από τους Ρέινς και Πιττάκα ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας, μειώνοντας σε 28-20. Στα επόμενα λεπτά είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την διαφορά στο σκορ να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα. Μέχρι το 15′ η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (39-29), με τους Λαρνακείς να κάνουν ένα σερί επτά πόντων μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (από δύο πόντους οι Τρισόκκας, Σιζόπουλος, Πίγκραμ και ένα ο Παντελή) για να φέρουν το σκορ στο 46-29.

Με ένα τρίποντο του Τόμας και δύο πόντους από τον Τρισόκκα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 51-29. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, χωρίς επιτυχία, με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό. Μέχρι το 25′ το σκορ οδηγήθηκε στο 57-35, ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 65-47.

Ο Απόλλωνας μπήκε στην τέταρτη περίοδο με δίποντο του Πιττάκα (65-49) για να απαντήσει η ΑΕΚ με ένα σερί εννέα πόντων (πέντε ο Ντάσιτς, από δύο οι Μπρέζετς-Τόμας) φέρνοντας το σκορ στο 74-49 μέχρι και το 35′. Οι Λαρνακείς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι και την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, και έφυγαν με την νίκη από τον αγώνα με τελικό σκορ 88-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 46-29, 65-47, 88-57

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Τόμας 20 (2), Παλάλας, Πίγκραμ 13 (1), Μπιγκς, Μπρέζετς 7, Ντάσιτς 23 (2), Σιζόπουλος 8 (2), Πέτροβιτς 6 (1), Κουμής, Τρισόκκας 10, Στυλιανού, Παντελή 1.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Μπέκφορντ 8 (2), Χριστοφίδης, Μορίς 15 (4), Γεωργίου, Πιττάκας 16 (2), Σωφρονίου 2, Κορωνίδης 1, Πάπε 1, Καμένος, Γρίβας 4, Παναγίδης, Ρέινς 10.