ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ… ΝΙΚΗΤΗΣ!

Μεγάλη νίκη πέτυχε στο αιώνιο ντέρμπι το ΑΠΟΕΛ με τον Λορέντζο Εμπεσίλιο μόλις στο 3ο λεπτό να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς φάσεις και ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” του Τόμας Κρίστιανσεν χάρις το γρήγορο τέρμα διαχειρίστηκαν άψογα το 1-0 με τον Βάτερμαν να κάνει την απόκρουση της αγωνιστικής σε σουτ-βολίδα του Χριστοφή.

Πάλεψε, προσπάθησε η Ομόνοια αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει ακόμη μια ήττα από το ΑΠΟΕΛ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

-ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Στην πρώτη φάση του αγώνα από στημένη μπάλα ο Εμπεσίλιο νίκησε τον Παναγή και έγραψε το 1-0 για το ΑΠΟΕΛ στο 3ο λεπτό. Ένα ονειρικό ξεκίνημα για τους γαλαζοκίτρινους και εφιαλτικό συνάμα για τους πράσινους.

-ΑΤΥΧΙΑ ΜΕΡΚΗ

Ο Γιώργος Μερκής ένιωσε σφίξιμο και μόλις στο 10ο λεπτό ζήτησε αλλαγή και αντικαταστάθηκε από τον Ινιάκι Αστίθ.

-ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΠΑΝΑΓΗ

Ο Κωνσταντίνος Παναγή αρνήθηκε το 2ο γκολ στο ΑΠΟΕΛ με τον Κύπριο διεθνή κίπερ να κάνει μια δύσκολη απόκρουση στο 13ο λεπτό..

-ΝΕΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε κατακόρυφα με τις δυο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στον χώρο του κέντρου με τις μονομαχίες και τα πολλά φάουλ να έχουν την τιμητική τους.

Κάποιες προϋποθέσεις από τις δυο πλευρές δίχως να προβληματίσουν έντονα τους Βάτερμαν και Παναγή.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 51ο λεπτό ο Βάτερμαν έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Χριστοφή βρέθηκε σε θέση βολής από πολύ κοντά, επιχείρησε το δυνατό βολέ αλλά ο Ολλανδός την «έστειλε» στο δοκάρι.

Ανεπιφύλακτα είναι η ευκαιρία-απόκρουση του αγώνα.

-ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Διπλά άτυχο το ΑΠΟΕΛ με τον σκόρερ της αναμέτρησης να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Λορένζο Εμπεσίλιο έπεσε στο έδαφος και ζήτησε από τον Κρίστιανσεν αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Νταβίντ Μπαράλ.

-ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ/ΑΝΗΜΠΟΡΗ

Ένα πολύ κακό παιχνίδι στο Β ημίχρονο διαδραματίστηκε στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ να έχει φοβερό “θέμα” στην δημιουργία φάσεων με τους Μπερτόλιο και Πιέρο να είναι ξεκομμένοι από τους υπόλοιπους. Από την άλλη η Ομόνοια προσπάθησε να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Σίλβα Κλέιτον ήταν για ακόμη μια φορά απών ενώ Ντάρμπισαιρ-Χριστοφή ήταν σε κακιά μέρα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής (11΄ Αστί8), Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Εμπεσίλιο (64΄ Μπαράλ), Βάντερ (79΄ Ντε Καμάργκο), Μπερτόλιο, Σωτηρίου

Στον πάγκο: Πάρντο, Χριστοφόρου, Αρτυματάς, Αλεξάνδρου, Παπαφώτης, Γιαμπερέ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου, Καρλίτος, Άρνασον, Βύντρα, Κατελάρης, Μπρέεβελντ (83΄ Κύπρου), Κλέιτον (79΄ Ρουσιάς), Χριστοφή, Μαργκάσα, Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Παναγιώτου, Κωνσταντινίδης, Νασιμέντο, Σοϊλέδης, Φλορέσκου, Φυλακτού, Τουρέ, Αζίζ