MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Γενέθλια ημέρα με νίκη κορυφής και ένα βήμα πιο κοντά!

Sponsored by quadcore

Σε ένα ντέρμπι με καλό ρυθμό και καλή απόδοση και από τις δύο ομάδες, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κατάφερε να φύγει νικητής με τα γκολ της αναμέτρησης να πετυχαίνουν οι Παπουλής και Γιούστε. Πλέον ανέβηκε η διαφορά από το ΑΠΟΕΛ στους πέντε βαθμούς ωστόσο ο Απόλλωνας θα περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα των γαλαζοκιτρίνων της Λευκωσίας.

Το παιχνίδι:

A’ Ημίχρονο

Μόλις στο 3′ απείλησε την εστία του Βοζίνια ο Απόλλωνας με τον Παπουλή να κάνει την εξαιρετική πάσα στον Μάγκλιτσα ο οποίος μόνος στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γιάκολις έκανε την μπαλιά στην περιοχή, δεν έδιωξε σωστά ο Γουίλερ όμως ο Λαφράνς πρόλαβε και έβαλε την κόντρα στο σουτ που έκανε ο Μάγκλιτσα.

Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήταν στο 16′. Ο Γκαμπιονέτα βρήκε τον Τόρες, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε και το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω.

Μετά από δέκα λεπτά ο Μπενίτεθ εξαπέλυσε ένα κεραυνό από διαγώνια θέση όμως ο Βάλε απόκρουσε εντυπωσιακά λέγοντας όχι στον Ισπανό της ΑΕΛ.

Στο 31′ ο Άλεφ έκανε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και στη συνέχεια κόρνερ.

Στο 44′ ο Τεξέιρα έκανε ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 47′ ο Πέδρο έκανε ένα βολέ από ευνοϊκή θέση όμως ήταν άστοχο.

Β’ Ημίχρονο

Στο 47′ ο Παπουλής άλλαξε ωραία με τον Μάγκλιτσα που έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάγκλιτσα σκόραρε όμως ήταν από θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε το γκολ του.

Στο 50′ η ΑΕΛ βρήκε διπλή ευκαιρία με τους Τεξέιρα και Σοάρες να κάνουν διαδοχικά σουτ που κόντραραν στα σώματα των Γιούστε και Ρομπέρζ αντίστοιχα.

Τρία λεπτά αργότερα ακόμη μια καλή φάση για την ΑΕΛ. Ο Μπενίτεθ έδωσε στον Γκαμπιονέτα που πέρασε και τον Βάλε από πλάγια θέση, σήκωσε την μπάλα από το έδαφος όμως ο Γιούστε πρόλαβε πριν κάνει την κεφαλιά ο Τεξέιρα.

Αυτό που έψαχνε ο Απόλλωνας το βρήκε στο 57′ με σκόρερ τον Φώτη Παπουλή. Ο Γιάκολις έκανε το δυνατό γύρισμα αναγκάζοντας τον Βοζίνια να αποκρούσει ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή ο οποίος με βολέ νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ και έγραψε το 0-1 για την ομάδα του.

Επόμενη καλή φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 72′ με τον Παπουλή να κάνει το σουτ όμως αυτή την φορά ήταν άστοχο.

Στο 76′ οι κυανόλευκοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Γιούστε με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βοζίνια για το 2-0.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή φάση πέρα από ένα μακρινό σουτ του Γκαμπιονέτα στο 90′ που πέρασε έξω.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Λαφράνς, Κυριάκου, Γουίλερ, Νικολάου (68′ Σασσί), Σοάρες, Τόρες (63΄ Σίλβα), Μπενίτεθ, Γκαμπιονέτα, Τεξέιρα

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (46΄ Μάρκοβιτς), Γιάκολις (79′ Σκέμπρι), Παπουλής, Μαγκλίτσα (70′ Ζελάγια)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γουίλερ, Σοάρες, Αβραάμ, Ντόσα, Βοζίνια / Άλεφ (3η), Παπουλής

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.