Συμβιβασμός στο “Αμμόχωστος”

Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος» με τον Ερμή και την Δόξα να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Ο Ζατλ στο 74΄σκόραρε για την Δόξα, ενώ στο 79’ οι «φτεροπόδαροι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ταραλίδη.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με πολύ αργό ρυθμό και τις δύο ομάδες να προχωρούν σε αρκετά λάθη, κυρίως στον χώρο του κέντρου. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ερμής ανέβασε στροφές και έφερε το παιγνίδι στα μέτρα του. Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αραδίππου με τον Κεϊτά να φεύγει μόνος απέναντι στον Γκρεμσλ, ωστόσο καθυστέρησε με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Δόξας να απομακρύνει την μπάλα. Οι «φτεροπόδαροι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 29΄απώλεσαν νέα ευκαιρία με το σουτ του Κεϊτά να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκρεμσλ. Η Δόξα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Αραμπατζή.

Στην επανάληψη έγινε ένα πολύ μέτριο από πλευράς θεάματος παιγνίδι. Η Δόξα μπήκε καλύτερα, είχε την κατοχή και γυρόφερνε την μπάλα γύρω από την περιοχή του Ερμή ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 74ο λεπτό η Δόξα άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία στο παιγνίδι, με τον Ζάτλ να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή. 5 λεπτά αργότερα, ο Ερμής έφερε το ματς στα ίσα με τον Ταραλίδη να νικά με δυνατό σουτ τον Γρεμσλ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνιουκ. Στο 81ο λεπτό η ομάδα της Αραδίππου έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρεμσλ να αποκρούει με υπερένταση το σουτ του Μαύρου. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι και ως εκ τούτου το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 1-1.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος του αγώνα.

4 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

82′ Αλλαγή για τον Ερμή με τον Κιπιάνι να μπαίνει στην θέση του Μαύρου.

79′ Γκολ για τον Ερμή με τον Ταραλίδη να νικά τον Γκρεμσλ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

76′ Αλλαγή και για τον Ερμή. Ο Γκουλόν πήρε την θέση του Πουτζιουρή.

76′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Παπαφώτης παίρνει την θέση του Χατζηβασίλη.

74′ Γκολ για την Δόξα με τον Ζάτλ να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Νελσίνιο.

70′ Αλλαγή για τον Ερμή. Ο Κατσιατή πήρε την θέση του Πηλέα.

60′ Σουτ από τον Ζατλ, η μπάλα πάνω από την εστία του Αραμπατζή.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Μουκτάρη.

55′ Κόρνερ για την Δόξα, απομάκρυνε η άμυνα του Ερμή.

46′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Μουκτάρης πήρε την θέση του Άδωνη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

29′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ερμή με το σουτ του Κεϊτά να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γρεμσλ.

28′ Κόρνερ για την Δόξα, ο Αραμπατζής μάζεψε εύκολα την μπάλα.

17′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή αφού ο Κειτά να καθυστέρησε σε τετ-α-τετ με τον Γρεμσλ και ως εκ τούτου ο τερματοφύλακας της Δόξας απομάκρυνε εύκολα την μπάλα.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Σαντίκ για διαμαρτυρίες.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιγνίδι.